Kõik koolitused ühest kohast!

tk

3 soovitust, kuidas igast koolitusest võtta maksimum

Avaldatud: 25.11.2014 | Autor: tark.ee partner | Kommentaare: 0
kuidas igast koolitusest võtta maksimum

Kui sa seda artiklit juhtud lugema, siis ma usun, et sa oled käinud oma elus juba mitmel koolitusel. Küsin sinult otse: mis kasu sa oled nendest saanud? Mis on sinu elus või töös muutunud tänu nendele koolitustele?

Enamike avalike koolituste tulemused on olematud. Miks?

Põhjus peitub enamalt jaolt sinus, kes sa koolitusest osa võtad. Isegi kui koolitajad suudavad teie tähelepanu hoida, on pedagoogiliselt kogenud ja pakkuvad uut ning kasulikku infot, ei muutu mitte midagi.

Reeglina jätkad sa peale koolitus ikka vanaviisi. See on valus tõde.

Sellel on oma vabandus. Inimene on oma loomult laisk, sest ta peab energiat kokku hoidma. Teine põhjus on see, et me oleme oma harjumuste orjad ega kipu rutiini lõhkuma.

Kuidas saaksid koolitusest maksimumi ja et sellest oleks hiljem kasu?

Selle blogi vedajaid Eero Kalm on kirjutanud, et inimesed omandavad õpitut vaid praktikas ja mina omalt poolt võin naljaga pooleks lisada, et kui see praktika on talletatud nn lihasmällu, siis võib seda lugeda heaks tulemuseks.

See tähendab, et loengu stiilis koolitusest jääb osalejale heal juhul meelde 4-10%. Samas praktikas mitmeid kordi läbi tegemise ja harjutamise tulemusena võib see protsent küündida 100-ni.

Hoolimata sellest kas koolitus on teoreetilist laadi või praktiline, tuleks oma koolitusi planeerida nii pika- kui lühiajaliselt.

Järgnevalt annan sulle mõned soovitused, mida võiksid just vahetult enne koolitusele tulekut, koolituse ajal ja pärast koolitust teha.

1. Enne koolitusele tulekut vii läbi järgmised tegevused

Mõtle üksi või koos oma kaastöötajatega läbi, miks teil on seda koolitust vaja. Mis probleemi see koolitus peaks aitama lahendada? Isegi kui teil on see lisatud oma koolitusplaani, tuleks selle vajadusele sügavalt järgi mõelda.

Mulle meeldib Tark.ee blogist leitud mõte, et tuleks endaga läbi arutada, mida saab enne koolitust ise või oma meeskonnas ära teha või ette valmistada.

Koolitusele tulija meelespea:

  • Sea koolitusele eemärk.
  • Mis peab olema koolituse tulemus sinu jaoks?
  • Kirjuta ettevalmistavad tegevused esmalt üles ja vii ellu.
  • Kirjuta välja konkreetsed oskused/teadmised, mida tahad koolitusel omandada.
  • Kirjuta üles kõik tekkinud küsimused ja saada need koolitajale, et ta saaks sulle anda enne koolitust või koolituse ajal vastuseid.
  • Arutage koolitajaga sinu jaoks oodatava tulemuse teemal.
  • Soovitav on natuke lugeda enne koolitust eesseisvatel teemadel.

Selline ettevalmistus aitab vältida olukorda, kus koolitusele tulija ei oska vastata küsimusele, mis on tema koolitusele tulemise eesmärk.

Olgu lisatud, et hea koolitaja küsib teilt eesmärkide kohta juba enne koolitusele tulemist ning selgitab üksikasju ning annab ka ettevalmistavaid juhiseid.

2. Koolituse ajal tasub olla aktiivne

Siin muidugi seab piire auditooriumi suurus ja osalejate tagasihoidlikkus. Ei tasu arvata, et sinu küsimus on rumal. Rumalaid küsimusi pole olemas, küll aga võivad olla vastused.

  • Kui praktilise või tehnilise koolituse tempo läheb liiga kiireks või ei saa täpselt aru, siis anna julgelt koolitajale märku.
  • Mõtle kaasa ja püüa leida vähemalt kolm mõtet, mida saaksid enda puhul kasulikult rakendada. Tee märkmeid ja vaheajal küsi koolitajalt lisainfot.
3. Peale koolitust harjutage õpitut

Nüüd selgub tõde, kas sellest koolitusest oli teile ikka kasu. Kui olete enda jaoks läbi mõelnud kuidas hakkate igapäevases töös või elus õpitut praktikas kasutama ning teete seda süsteemselt, siis olete üks õnnelikke, kes võivad öelda, et koolitusest oli kasu.

  • Rakenda õpitut kohe peale koolitust. Kohe kui jääd hätta, kirjuta koolitajale ja palu, et ta aitaks sind jälle õigele otsale. Hea koolitaja aitab sind alati ka peale koolitust.
  • Paku töö juures võimalust, et teha teistele lühikoolitus kõige olulisemast. Nii saate olulised punktid koos teistega läbi arutada, saada uusi ideid ja kinnistad ka oma teadmisi või oskusi.

Tehke õpitu oma igapäevaseks rutiiniks ja siis võite hakata nautima koolitusel pakutud väärtust.

Kokkuvõtteks

Mulle väga meeldis Aksel Kirikali poolt välja toodud tõdemus ühes tema postituses “Kuidas võtta koolitusest maksimum?“, kus ta ütles, et inimene areneb kõige rohkem:

  • umbes 70% igapäevaste tööprobleemide lahendamise kaudu,
  • umbes 20% kolleegide tagasiside kaudu,
  • umbes 10% koolituste kaudu.

Lõpetuseks soovitan kõigil võtta koolitustest maksimumi, sest pole mõtet oma kallist koolitusraha kergekäeliselt kasutada.

Ma olen kindel, et koolitusfirmad soovivad anda endast parima, sest iga koolitaja, kes oma tööd armastab usub, et teile oli või saab koolitusest olema kasu.

Küsimus on selles, et kuidas sina end koolituseks oled häälestanud, ettevalmistanud ja kas sa lased saadud teadmistel ja oskustel oma rutiini lõhkuda.

Artikli autor on koolitaja Merlis Jusupov
www.kodulehekoolitused.ee

Kirjuta kommentaar