Kõik koolitused ühest kohast!

tk

5 küsimust KAUPO SAUELE

Avaldatud: 05.10.2008 | Autor: Koolitusportaal | Kommentaare: 0

Intervjuu 5 küsimusele vastab arendusfirma CREATES organisatsioonikonsultant Kaupo Saue. Kaupo õppimisega seotud mõtetest ja soovitustest loe lähemalt siit.

1. Kes Sa oled ja mida Sa teed?
Olen õnnelik inimene, sest ma armastan väga elu ja inimesi. Minu missiooniks on avaldada juhtidele ja meeskondadele head ja arendavat mõju. Näen sageli õnnetuid juhte ja meeskondi, kes tegutsevad meeletult alla oma võimete, on ohvri rollis, stressis ja takerdunud kroonilistesse probleemidesse ning ei suuda seetõttu saavutada oma unistuste täitumist.
Olen arenemise, armastuse ja õnneusku. Usun grupitöö meetodite tulemuslikkusesse, sellesse, et kõigil on võimalik saavutada elus ja töös midagi paremat, kui võtta aega reflekteerimiseks ja enese treenimiseks (coaching).

Olen ligi 20 aastat töötanud juhtide ja meeskondadega. Arendusfirma CREATES rajasin 1993.a.  Hea sõbra ja kolleegi Signe Vessoga ( vaatawww.dictum.ee) oleme viimastel aastatel korraldanud enamasti pikemaaegseid ettevõtete arendusprogramme.

Ettevõtete edukus kasvab märgatavalt meeskondade loomingulise potentsiaali avanemise abil, kuid olgem ausad, see ei toimu üleöö. Nii nagu võtab aega enese heasse füüsilisse vormi viimine, võtab aega ka meeskondade hea koostöövormi ning selle alusel tulemuste saavutamine. Paremaks hakkab muutuma kohe, kui kõik annavad teadlikult oma õige panuse. Aasta pärast treeningute alustamist on edu silmaga märgata ja mõõdetav. Sealt edasi kogub õnne ja saavutuste hooratas vaid hoogu. See on fantastiline protsess kõigile.  Ka meile endile, sest tahame ju nagu kõik teisedki näha, et meie tööl on positiivsed tulemused.

Kirjutasime kevadel Signega sel teemal raamatu „Õnnelik meeskond”. Kirjutamine iseendast oli ülimalt õpetlik. Korrastasime ja sõnastasime oma kogemusi ettevõtete arendamisest, sellest, millised juhi ja meeskonna treeneri tegevused suurendavad kogu meeskonna saavutusvõimet ja õnnetunnet.

Naudin väga võõraid kultuure ning püüan igal aastal mõne kuu Eestist ära olla. Nimetan neid käike iseendaga kohtumisteks uues kontekstis. Avastan ennast jätkuvalt. Koos abikaasaga reisides saame täielikult teineteisele pühenduda, see on meie prime time. Oleme olnud abielus ligi 30 aastat, ja järjest paremaks läheb. Tean veel mitut paari, kus armastus aja jooksul kasvab. Imed on võimalikud.

2. Milline osa on Sinu elus õppimisel ning kuidas õpid kõige meelsamini?
Olen järjekindel õppija, liigagi järjekindel. Näiteks viisin lõpule inseneriõpingud, kuigi see oli minu jaoks vale valik. Koolis olin hea kirjandikirjutaja, suur lugeja ja muusikaarmastaja.

Lühike ülevaade pikematest väljaõpetest:
Inseneri diplom Tallinna Polütehnilisest Instituudist 1981
Psühholoogi diplom kiitusega Tartu Ülikoolist 1989
Osalemine suhtlemistreenerite väljaõppes Henn Mikkini juures 1985-1987
Gestaldikoolitus, organisatsioonide arendamine ja konsulteerimine, 1992-1999, Taani,
GIS- International
Certified Practitioner Psühhodraamas 1991- 2001, Rootsi Moreno Instituut
Hingamisõpetajate väljaõpe 1999- 2004, Rootsi, Waxthuset
Superviisorite väljaõpe 2004- 2006, Saksamaa, Der Rote Faden
Juhtide ja meeskondade protsessikeskne coaching, 2007-  U.S A., Portland

Lähen eeloleval talvel kuuks ajaks Ameerikasse, Portlandi (http://www.processwork.org/intensive.htm) enesega töötama. Ühest küljest on see aja mahavõtmine ja väljaastumine tuttavast keskkonnast, kohtumine tundmatuga enda sees. Otsin vastuseid küsimusele, kuidas elada oma ülejäänud elu. Teisest küljest on see professionaalne enesetäiendamine, Portlandi Protsessitöö Instituut on suurepärane asutus positiivsete muutuste juhtimise ja coachingu valdkonnas. Just see on minu kirg.

3. Mis on see, mis avab Sinu silmad ja inspireerib?
Mind vaimustavad suurepärased inimesed, arenenud maailmakodanikud, kes on kirglikud oma tegemistes. Tunnen end väga privilegeerituna, kuna mul on jätkuvalt õnne kohtuda geniaalsete inimeste ja Õpetajatega, kes ei anna edasi mitte niivõrd teadmisi kui elu-tarkust.
Eriline väärtus on maailma eri paigus tekkinud sügavatel kontaktidel. Tunnen huvi idamaade kultuuride vastu, armastan budistlikke templeid ja munkade poolt koostatud tekste.
Kunagi kirjutasin silmade avanemise kohta nii: „Silmade avanemine kestab kogu elu, mis on üks silmapilk.” Silmi avavad kõik kohtumised inimestega, kui vaid lubame sellel toimuda. Silmi avavad töö iseendaga suurepärase coachi juhendamisel, reisimine, raamatud ja kohtumised erinevate inimestega.

4. Millised on Sinu arvates tuleviku õppimiskanalid ja -võimalused?
Õppimisviisid, allikad ja kanalid muutuvad kiiresti. Igaühel on võimalik leida endale sobiv viis. Siiski on mul on üks julge unistus: informatsiooni ja faktiliste teadmiste fetišeerimise laineharja möödudes hakatakse järjest enam meditatiivses vaikuses pöörduma oma sisekosmosesse ja leidma sealt kõike, mis inimesel vaja on.

Rahu, tarkus, õnn ja armastus on ju kogu aeg potentsiaalina meis kaasas. Juba praegu on valges tsivilisatsioonis kiiresti populaarsust kogumas vaikuse retriidid , hingamisteraapia ja meditatiivsed meetodid. Need vastanduvad otseselt kasvavale info-, reklaami- ja muule eksitavale mürale ning ekslikule lootusele kõike väljastpoolt saada.

5. Milline oleks Sinu soovitus Tark.ee uudiskirja lugejatele?
Iidsetel aegadel otsustasid jumalad inimeste eest tarkuse ära peita. Üks soovitas peita mere põhja, teine aga kuu peale, et sinna on piisavalt pikk maa ja mitte igaüks ei viitsi nii pikka teekonda ette võtta. Kuid ikkagi tundus, et inimesed saavad tarkuse liiga kergelt kätte. Siis soovitas kõige auväärsem jumal panna tarkus inimese südamepõhja. Sinna on kõige pikem tee. Nii tehtigi. Sellest ajast peale pöörduvadki tõelise tarkuse otsijad enese sisse, õppides tundma oma südant ja tundeid. Lisaks tarkusele leiavad nad ka armastuse, mis on eluõnneks vähemalt sama tähtis.

Mida soovitan teha?
Pühendu enda jaoks sobivale pikale arenguprogrammile. Õpi ennast süvitsi tundma, see on su parim investeering. Nii äratad oma sisemised ressursid. Kasvab enesejuhtimise võime. Hakkad armastama seda, mis sinus on. Suureneb võime avaldada teistele positiivset mõju. Saad teha rohkem head, olla teistele helde ja kasulik. Võid saada õnnelikuks ja aidata sellel teel ka teisi.
Aitäh Sulle Kaupo!

Kirjuta kommentaar