Kõik koolitused ühest kohast!

tk

Google otsingu trikid, mida peab teadma

Avaldatud: 14.09.2009 | Autor: Koolitusportaal | Kommentaare: 0

Toome teile mõned nipid Google otsingu efektiivsemaks kasutamiseks.

• Otsi täpset fraasi jutumärkides.
Kui otsid kindlat sõnade järjestust, nagu ees- ja perekonnanime, siis pane need jutumärkidesse. Otsides nime Jack Smith ilma jutumärkideta võib viia veebilehtedeni, mis sisaldavad nimesid nagu Jack Jones ja Martha Smith. Kui otsida aga „Jack Smith“, saab tulemuseks veebilehed, mis tõepoolest sisaldavad infot Jack Smith nime kohta. Näiteks, otsides laulusõnu, proovi “I want you back”. Sa võid lisada rohkem sõnu  ning kasutada mitut fraasi jutumärkides, et kitsendada otsingu tulemust. Proovi I want you back” “Jackson 5” lyrics.

• Otsing ühe konkreetse veebilehe sees
Kui soovitud veebilehel on olemas oma otsing, siis võib loomulikult seda kasutada. Paljudel veebilehtedel oma otsing aga puudub või need otsingud ei anna soovitud tulemust. Sellisel juhul on võimalik Google otsingu kaudu kasutada fraasisite:veebilehe aadress ning lisada juurde otsitav sõna. Näiteks otsides Tark.ee lehelt arvutiõpet, võib Googlisse sisestadasite:tark.ee arvutiõpe. Google otsingu tulemus näitab ainult tark.ee veebilehe lehti, kus on sõna arvutiõpe.

• Konkreetsete failide otsing
Nagu konkreetse veebilehe otsingu juures, saab ka siin kasutada sarnast nõuannet. Otsides konkreetset dokumendi tüüpi, võib kasutada filetype: veebileht. Näiteks otsides PDF dokumenti, mis sisaldaks fraasi „cheat sheet“, võib kasutada filetype: pdf „cheat sheet“.

• Sõnade lisamine ja väljajätmine
Kui soovid, et otsingutulemused kindlasti teatud sõnu sisaldaksid, siis võib kasutada pluss märki ning kui on soov, et kindlasti mingit sõna otsingutulemustes ei sisalduks, siis miinus märki. Näiteks otsides salsa retsepti, võid proovida salsa +recipe. Kui soovid, et otsingutulemused ei sisaldaks infot salsa kui tantsu kohta, siis kasuta salsa -dance.

• Otsi sünonüüme.
Otsides veebilehti, mis sisaldavad sinu otsitud sõnale sarnast väljendit, siis tasub proovida „~“ märki. Näiteks otsides~nutrition ~information McDonald’s toob välja lehed, mis sisaldavad sõnu nagu info, food, facts, and protein.

• Kombineeri erinevaid otsinguvõimalusi. 
Eelpool pakutud võimalusi võib kasutada samaaegselt, mis aitab otsingutulemusi veelgi kitsendada. Näiteks otsides konkreetset infot, aga soovite välistada mõnda veebilehte, siis võib kasutada sõnu järgmiselt: ~nutrition McDonalds -site:mcdonalds.com.

Vaata ka Google enda otsinguabi Google Help: Cheat Sheet.

Kui need otsingu nipid on juba teada, siis võib mõned juurde saada ka siit 10 more obscure Google search tricks

Kirjuta kommentaar