Kõik koolitused ühest kohast!

tk

Koolitus kui abimees

Avaldatud: 07.06.2008 | Autor: Koolitusportaal | Kommentaare: 0

Esmapilgul tundub, et tänane koolitusturg on üleküllastunud ja pakkujaid rohkemgi kui vaja. Kui aga hakata otsima koolitust, mis vastaks soovidele ja vajadustele, polegi see nii lihtne ning mõnikord võib juhtuda, et sobivat koolitust Eestis ei korraldatagi. Kui aga oled leidnud koolituse, mida otsisid, siis kuidas olla kindel, et sellel osalemine annaks sulle vajalikud oskused ja täidaks sinu eesmärgid?

Kindlasti meenub olukordi, kui mõni kolleeg või tuttav on osalenud koolitusel ja kurdab, et see oli ajaraisk ega andnud midagi uut. Tegelikult aga õpetab ja arendab meid iga koolitus. Küsimus on hoopis oskuses seda ära tunda, oskuses osaleda koolitusel ning oskuses õppida. Koolitaja valik on alati risk ja kunagi ei tea päris täpselt, mis ühel või teisel koolitusel punktipealt toimub. Siiski saame ise teha väga palju selle heaks, et koolitusel osalemine oleks võimalikult efektiivne.

Koolituse valikul on esmalt oluline välja selgitada, millised teadmised ja oskused täiendamist vajavad. Kui su õpivajadused on seotud tööga, siis pöördu kindlasti oma organisatsiooni juhi või personalijuhi poole, kes aitab ja oskab analüüsida sinu vajadusi. Alles vajaduste väljaselgitamise järel tuleb leida sobiv koolitus. Võimalusi koolituse leidmiseks on mitmeid. Uuri sõprade soovitusi, pöördu personali­juhi poole, otsi Internetist või vaata aja­kirjandusest.
 
Olles välja valinud koolituse, millel osaleda, on oluliseks märksõnaks ettevalmistus. Alati on hea ennast vaimselt ette valmistada, lugeda läbi koolituse programm ning esitada endale küsimus: „Mida ma sellelt koolituselt ootan?” või „Millised valdkonnad on minu jaoks kõige olulisemad?” Kui sul palutakse täita kursuse-eelne küsimustik, tee seda kindlasti, sest siis teab koolitaja, mida sa koolitus­päevalt ootad.
 
Koolituspäeval jäta töö tööle. Vahel ei õnnestu kõiki tööasju kõrvale jätta ning ka koolitus­päeva jooksul tuleb kontoriga ühendust võtta. Keegi ei saagi nõuda, et sa seda ei teeks. Selleks aga, et saada koolitusest parimat, vii töökohustused sel päeval miinimumini. Kõige parem, kui saad koolituspäeval end tööasjadest üldse välja lülitada. See aitab sul keskenduda ning kindlasti võidad sellest päevast rohkem.
 
Sageli kohtab koolitustel inimesi, kes jooksevad ruumist välja, et telefonile vastata, häirides sellega teisi. Kohtab neidki, kes kursuse vaheaegadel otsivad juurdepääsu oma tööalastele e-kirjadele. Jääb üle ainult imestada, kas ja kuidas neil jagub aega mõtiskleda selle üle, mida nad õppisid. Ja kui nad ei pääse oma e-postkasti, et kontrollida, kas asjad kontoris on korras, on nende mõtted kogu kursuse jooksul tõenäoliselt mujal. Üks ilmselge nipp selle vältimiseks on juba varakult enne koolitust sättida oma tööülesanded nii, et see ei hakkaks koolitust segama.
 
Katsu leida endale sobiv õpistiil. Oma õpistiili leidmine on muutumas järjest populaarsemaks. Õpistiilide teooriaid on palju. Mõnele sobib üks, teisele teine. Kindlasti tasub nendega tutvuda, et mõista sulle sobivaid õppimise meetodeid. Õpistiil koosneb sellest, kuidas me tajume ja töötleme teavet, elamusi ja kogemusi. Üks tuntumaid on Honey ja Mumford’i õpistiilide liigitus: aktivist, peegeldaja, teoreetik ja pragmaatik. Igal inimesel on oma domineeriv stiil, kuidas kõige paremini õppida, kuid enamasti on uue info omandamine segu erinevatest õpistiilidest.
 
Avalikul koolitusel osalemine annab alati ka suurepärase võimaluse uute kontaktide loomiseks. Seal kohtud enda omadele sarnaste huvide, arvamuste ja ideedega professionaale ning võid leida häid kontakte suurepärasteks ärivõimalusteks tulevikus.
 
Ära viska koolituselt saadud materjale oma lauasahtlisse ning unusta neid pärast koolitust. Inimesed unustavad 15–30% õpitud informatsioonist juba nädal pärast koolitust, seepärast võta umbes kuu pärast koolitust endale aega ning vaata oma märkmed üle. Koolitustel õpitu on väärt mäletamist. 
 
Kasutades koolituselt saadud teadmisi ja oskusi, võid peagi märgata, et sinu töö ei ole enam ränk koorem, vaid targalt ja edukalt juhitud nauditav tegevus.

Kirjuta kommentaar